MAKALELER


Nazilli Pidesi

Özellikle Ege ve İç Anadolu Bölgesi'nde Aydın, Denizli, İzmir, Kırşehir, Kayseri ve Ankara gibi illerinde çok tüketilen, pratik, doyurucu ve ekonomik yiyecek türlerinden biridir. Aynı zamanda Ege Bölgesi, Aydın'ın Nazilli ilçesinde Nazilli Pidesi
olarakta bilinmektedir. Düğünlerde, cenazelerde hatta ev davetlerinde misafirleri ağırlamak için yöre insanı tarafından çok sık tüketilmektedir. Şayet İzmir Bornova'da ikametgah ediyorsanız Bornova Pide'den sipariş vererek tadına bakabilirsiniz. Genelde kıyma, soğan, domates karışımı ( yöre insanı buna iç hazırlama der ) evde hazırlanıp taş fırında daha önceden hazırlanmış uzun ve yayvan hamurun üzerine serilmesi ile pişirilir. Bu yöntemle insanlar sadece pişirme ve hamur parası ödeyerek tasarruf etmiş olurlar. Çok az kıymalı pide ihtiyacı olduğu zaman veya vaktin çok az olduğu zamanlar ise hazır denilen fırın sahibi tarafından önceden hazırlanmış iç kullanılır. Hazırlanan kıymalı pide genellikle mevsim salataları ve soğuk içeceklerle tüketilir. Lezzetli olmasının yanında doyurucu ve ekonomiktir. Üzerine limon sıkılarak yenilmesi dışında Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi'nde Turunç sıkılarakta yenildiği bilinmektedir. Kullanılan malzemeler ve hazırlanış biçimi Konya etli ekmeğine çok benzemektedir. Konya etli ekmeğinden farkı oldukça yayvan olmasıdır. Konya etli ekmeğinin de hamuru mümkün olduğunca uzatılarak hamurun ince ve çıtır olması sağlanır. Hamurun boyu 1,5 metreyi bulmaktadır. Kıymalı pidede ise insanlar daha kalın hamur ile kıyma kullanılır. İdeal bir kıymalı pide şu şekilde hazırlanmalıdır:

Malzemeler

1. Un 2. Tuz 3. Yaş maya 4. Domates 5. Yeşil Biber 6. Orta Yağlı Et (Mümkünse Dana Kaburgası eti) 7. Soğan 8. Karabiber 9. Kırmızıbiber 10. Süt(Hamur için - Tercihe göre)

Hazırlanışı

Pide hamuru için soğuk su, un ve çok az yaşmaya karışımı önceden karıştırılarak hamur elde edilir. Ancak ekmek yapımında olduğu gibi hamur çok fazla bekletilmez.Kıymalı İçin hazırlanması Dana Kaburga kemiği mümkünse satır yardımı ile kıyma haline getirilir. Hazırlanan kıyma miktarını geçmeyecek kadar Domates, soğan ve arzuya gör yeşilbiber küçük parçalar haline getirilir (Son yıllarda teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ile bu iş mutfak robotlar yardımı ile yapılmaktadır.). Oluşan karışımı kıyma ile karıştırılarak tuz ilave edilir.Hazırlanan hamur topakları usta eli yardımı ile uzun ve yayvan bir hale getirilerek hazırlanan içi içine dağıtılır. Hazırlanan Etli Ekmek taş fırınında göz kararı ile pişirilir. Tüketecek olan insanların arzusunda göre çıtır çıtır veya yumuşak olarak pişirilebilir.Et yerine önceden hazırlanmış kıymada kullanılabilir. Yine yöreden yöreye için hazırlanması farklılık göstermektedir özellikle güney Anadolu illerinde için içerisine biber salçası ilave edilebilmektedir. Hazırlanan iç fazla bekletilmeden taze taze tüketilmesi Kıymalı Pidenin Lezzetini artırır.

 

BENZER MAKALELER

Lahmacun